ÜCRETSİZ TALEP OLUŞTURUN

BİZ SİZİ ARAYALIM

* Web sitemiz üzerinden oluşturduğunuz taleplerin içerdiği kişisel verileriniz, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtildiği şekilde mevzuata uygun olarak kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini paylaşan veya talep oluşturan her kullanıcı bunu kabul etmiş sayılır.
Sevgili Veliler

Ücretsiz Hizmetlerimiz

Rapor Hizmeti Danışmanlığı

Çocuğunuzun eğitim ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmesi için rapor süreçlerinde sizlere rehberlik ediyoruz.

Özel Eğitim Yönlendirmesi

Çocuğunuzun ihtiyacı olan eğitim ve terapide en iyi hizmeti veren merkezi bulmanıza yardımcı oluyoruz.

Eğitim ve Terapi Takibi

Memnuniyet anketleriyle hizmet aldığınız merkezleri denetliyor, merkezlerin kalite standartlarını çocuğunuza uygun hale getiriyoruz.

Her Zaman İletişim

Tüm tedavi ve tanı süreçlerinizde sizleri yalnız bırakmıyor, hattımızı size her zaman açık bırakıyoruz.

SEREBRAL PALSİ NEDİR?

Serebral Palsi dogum öncesi, dogum sırası veya dogum sonrası, beyindeki bir lezyon sonucu ortaya çıkan nöromüsküler bozukluktur.

GÖRÜLEN BAŞLICA MOTOR BOZUKLUKLAR

Spastiste, kuvvetsizlik, inkoordinasyon, tremor, rijidite.

Cp’nin esas özelligi olan baş, gövde, kol ve bacaklardaki hareket yeteneksizliklerinin yanı sıra; Epilepsi, Görme, İşitme, Konuşma, Algılama, Davranış Bozuklukları ve Zeka problemleri görülebilir. CP PROGRESİF BİR HASTALIK DEĞİLDİR. Ancak çocuk MSS bir lezyon ile gelişmek zorunda olduğu için belirtiler yaşantısıyla birlikte değişiklik gösterir. Bu nedenle erken tanı, deformiteler oluşmadan tedaviye başlanması açısından büyük önem taşır.

Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Hastalığın çok net bilinen ve sık rastlanan bir nedeni bulunmamaktadır. Bu hastalık genellikle çocukların anne karnında yaşadığı olumsuz şartlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır ve bu şartlar farklılık göstermektedir. Anne karnında kan basıncının ani yükselmesi, tansiyonun değişkenlik göstermesi, anne ile bebek arasındaki kan uyuşmazlığı, bebeğin olması gerekenden erken yani prematüre doğması, hamilelik sırasında annenin geçirdiği ağır hastalıklar, enfeksiyonlar ya da kanamalar. Bu hastalığın başlıca sebepleri arasında görülmektedir. Bu sebepleri hastalık ile doğrudan ilişkilendirmek için çoğu zaman yeterli kanıt bulunmamaktadır ancak sebebi ne olursa olsun anne karnında ortaya çıkan belirli faktörler bebeğin beyninde hasar oluşumuna yol açmaktadır. Genellikle beyinde oluşan hasarların ana sebebi bebeğin doğum sırasında ya da sonrasında belirli süre oksijensiz kalması ile olmaktadır.

Bu Durumun Belirtileri Nelerdir?

Cerebral Palsy’e sahip olan çocukların bebeklik döneminden başlayarak kaslarını hareket ettirmekte zorlandıkları görülmektedir. Bazı durumlarda bu sadece kas hareketlerinde zorluk olarak ortaya çıksa da bazı durumlarda direkt olarak belirli kasların hiç hareket edememesine de yol açabilmektedir. Bebeklerde hastalığın belirtileri ilk olarak kas gelişiminin yaşıtlarından geride olması ile ortaya çıkar. Bebek yaşıtlarına kıyasla daha geç oturmaya başladıysa, daha geç yürümeye başladıysa bu durumlar hastalık belirtisi olabilir. Bunun dışında bazı çocuk ve bebeklerde düzgün oturamama, yürürken anormal davranışlar sergileme ve zorlanma belirtileri gösterme gibi durumlar da hastalığın en önemli belirtileri arasındadır. Belirtiler kişinin beyninde hasarın oluştuğu bölge ve bu bölgenin büyüklüğü ile doğrudan alakalı olduğundan her hastada belirtiler farklıdır. Beyin hasarları beyin hücrelerinin bir kısmının ölmesi sebebiyle olduğu için bu durum maalesef tedavisi bulunan bir durum değildir.